Programowanie HTML

HTML to dominujący język w pisaniu stron internetowych. Właściwie niemal każda strona jaką oglądamy jest napisana w HTML, różnica polega na tym, że dziś to nie człowiek pisze cały kod HTML tylko posługuje się innymi językami by ten kod został dla niego wygenerowany.

Wyobraźmy sobie sytuację, że mamy sklep w którym mamy tysiące produktów, dzięki językowi po stronie serwera takiemu jak PHP czy Perl możemy łatwo tworzyć obiekty i klasy, które sprawią, że zmiana treści nie wymaga poprawiania tysięcy stron html tylko zmieniany jednego obiektu.

Jednak HTML wciąż się zmienia, głównie za sprawą przeglądarek, które narzucają pewną interpretacje kodu, do tego silnie wpłynął na niego rozwój CSS, który zminimalizował potrzebę stosowania HTML.

Dodatkowym aspektem są wyszukiwarki, one widzą strony tylko jako HTML więc poprawne napisanie kodu jest tak naprawdę kluczowe. 

HTML5

HTML5 w odróżnieniu od poprzedniej wersji postawił na unifikację kodu, tak by na wszystkich urządzeniach serwisy www były wyświetlane tak samo.

HTML5 wprowadził również szereg rozwiązań umożliwiających lepsze i łatwiejsze prezentowanie multimediów takich jak filmy czy pliki dźwiękowe, usprawnił również kod by był bardziej przejrzysty dla sczytujących go botów wyszukiwarek.


Kompozycję CSS

CSS czyli kaskadowe arkusze stylów, to język służący tekstowego opisu prezentacji elementów wyświetlanych na stronie WWW.

CSS często niedoceniane sprawiły prawdziwą rewolucję w dziedzinie tworzenia stron. Dzięki nim zmieniając zapis jednego elementu można zmienić cała klasę elementów.
Programista zmieniający layout strony już nie musi zmieniać dziesiątek linijek kodu lub przeszukiwać plików - wystarczy zmiana paru klas i strona wygląda inaczej.

CSS jest niezbędnym elementem WWW czy to w postaci odrębnego arkusza czy zagnieżdżonego kodu.

Dodatkowe atuty CSS wykorzystuje JavaScript oraz jQuery, gdzie modyfikowanie CSS w czasie rzeczywistym nadało całkowitą elastyczność elementom strony WWW.

CSS3

CSS w swojej ostatniej odsłonie uczynił style jeszcze potężniejszym narzędziem i pozwolił na dowolną manipulację kształtem oraz cieniem, co sprawiło, że dziś webmaster nie musi umieszczać ciężkich grafik odpowiadających za wizualizacje skomplikowanych pomysłów twórcy projektu.

Lista nowości w CSS jest znacznie dłuższa i to dzięki stylom dzisiejsze strony www są znacznie ładniejsze i przy tym znacznie lżejsze.

Wszystkie moje serwisy WWW są napisane
w HTML i używają CSS
Zachęcam do przejrzenia portfolio stron www.